sobota, 29 maja 2010

oszczędzanie wody, czyli sposób na oszczędzanie cz 2

W dzisiejszym dniu chcę wam zaproponować 15 sposobów na zaoszczędzenie  wody, a tym samym na zachowaniu "paru groszy" w kieszeni.
I oczywiście pozostanie wam również świadomość, że przyczyniliście się do ochrony środowiska poprzez ograniczenie zużycia wody to tak na marginesie.


I już bez zbędnego długiego wstępu przechodzą do konkretów i tak:


1.Zamiast długich kąpieli w wannie bierz szybki prysznic - mamy 2 w 1 oszczędność wody (tudzież pieniędzy) oraz czasu.


2. Jeśli już się upierasz na  relaksującą kąpiel w wannie nie nalewaj wody pod sam jej brzeg tylko w 1/3 wysokości wanny ( gdy już w niej siedzisz). Twoja łazienka to nie Aqua Park nie musisz  pływać w wannie ;)
Bym zapomniała siedząc w wannie nie relaksuj się słuchając szemrania wody, gdy korek odpływu jest otwarty a strumień wody beztrosko leci do ścieków.  Spuszczanie pieniędzy w kanał nie jest dobrym sposobem na oszczędzanie.
3.Biorąc prysznic wyłączaj wodę w czasie mydlenia ciała i mycia włosów


4. Myjąc zęby lub goląc się zakręcaj kran - przy myciu zębów warto nabierać również w kubek wodę do pukania ust


5. Przy zakupie pralki i zmywarki wybieraj najbardziej wodooszczędne


6. Używaj wspomnianej pralki i zmywarki wtedy, gdy są one jak najbardziej zapełnione - przykładowo nie jeśli mamy do umycia tylko 2 talerze lepiej zmyć je ręcznie niż włączać zmywarkę. Najlepiej składuj naczynia przez cały dzień i zmywaj  wieczorem gdy się ich już więcej nazbiera. To samo tyczy się ubrań rób pranie raz w tygodniu lub rzadziej w zależności od potrzeby.


7.Gdy nie mamy zmywarki zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą napełniaj nią komorę zlewu. Umyte naczynia odkładaj na bok a następnie płucz pod zimną wodą (jak wiadomo zimna woda jest znacznie tańsza od ciepłej)


8. Uszczelnij krany i spłuczkę wody w toalecie -  wodę w  zbiorniku w toalecie możemy zabarwić barwnikiem spożywczym.  Jeśli za jakiś czas zabarwiona stróżka wody pojawi się nam w sedesie należy zadbać o uszczelnienie spłuczki najlepiej samemu ostatecznie wezwać hydraulika.


9. Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa i innych mrożonekrozmrażaj jedzenie pozostawiajac je na noc lub napelnij miskę goroącą wodą i pozostaw w niej mrożonki po 5-10 min zmien wodę na ciepłą. 


10. Czasami zamiast wylewać wodę można ją jeszcze raz do czegoś wykorzystać - np po rozmrożeniu czegoś możemy wodą podlać kwiatki, czy użyć do wytarcia podłogi, luba nawet  do spłukania toalety (wszystko zależy od tego do czego ją wcześniej wykorzystywaliśmy i jak bardzo jest brudna).


11. Myjąc samochód używaj wody z wiadra zamiast z węża ogrodowego - można również wykorzystać wodę z odzysku do myci np. kołpaków


12. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety - zużyte chusteczki czy unicestwione owady i inne tego typu śmieci wyrzucaj do kosza nie do toalety


13. Staraj się używać więcej wody zimnej niż ciepłej np. do myjąc ręce możesz używać chłodnej wody, która jest znacznie tańsza


14. W miarę możliwości gotuj w malej ilości wody np. gotując 1 torebkę ryżu nie musisz napełniać dużego garnka pod sam brzeg.


15.Aby kontrolować zużycie wody i wydatki z nią związane warto zamontować w mieszkaniu wodomierz

O powyższych zasadach poinformuj wszystkich członków swojej rodziny ;) 

15 komentarzy:

 1. świetny pomysł na bloga :))
  oczywiście oszczędzam wodę,tez nie lubię marnotrastwa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym tu jeszcze dopisała zamontowanie perlatorow na wszystkich kranach co pomoże zaoszczędzić 40-60% wody.
  Zimną wodę też trzeba oszczędzać, bo słodkiej wody na świecie jest bardzo mało. Pamiętajmy nie tylko o wlasnym portfelu ale o ochronie środowiska :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz rację Asiu perlator też jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Myślę, że ochrona środowiska zawsze idzie w parze z oszczędnym trybem życia na różnych płaszczyznach :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie te zasady na szczęście też stosuję.. I wyszkolone są nawet dzieciaki i mężuś. Ale rady jak najbardziej przydatne:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj Prosze WAS, nie zartujcie glupio!

  A w kibelku splukujemy KILKA razy dziennie wode PITNA do zalatwiania swoich podstawowych potrzeb..

  Moja zmywarka pobiera 11 litrow wody zimnej, z toalety leci 8 litrow x4 dziennie dla JEDNEJ OSOBY!

  Kogo Wy oszukujecie, Same Siebie?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko zależy od podejścia, lepiej na czymś zaoszczędzić wodę by w innym miejscu ją zużyć , niż zużywać bezmyślnie wszędzie gdzie się da. Toaletę chciał nie chciał trzeba spłukiwać chyba, że mamy ekologiczną na podwórku :)

  OdpowiedzUsuń
 7. najprostszym i najtańszym sposobem zmniejszenia zużycia wody jest wymiana perlatorów na nowoczesne:
  www.oszczędzaniewody.pl
  Polecam też wspomniane już, wykorzystanie wody szarej oraz pisuary bezspłukowe itd.

  OdpowiedzUsuń
 8. W oszczędzaniu wody pomogą nam baterie bezdotykowe fińskiego producenta Oras. U siebie w mieszkaniu zamontowałam baterię o nazwie Cubista. Jest też droższy model tego producenta zaprojektowany przez Alessi. Bateria jest bardzo prosta w użyciu, działa kiedy podsuniesz pod nią ręce. Zużywa bardzo mało wody.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wynajmuję kwaterę prywatne niestety mam wannę a ci którzy przyjeżdzają buraki to leją cała wannę wody to jak ma zaoszczędzić. Buraki uważają że można kogoś naciągnąć. Większość jest nie nauczona oszczędzać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nowy system - AQUA pensjonat jest systemem który zarządza przepływem ciepłej wody z wymiennika do prysznica. System który umiejętnie porcjuje wodę w zasobniku np po 50 litrów, nie dopuszczając do jego jednorazowego opróżnienia.
  Idealne dla pensjonatów czy punktów turystycznych . System sprawia że ilość zużytej wody pod prysznicem jest zbliżona do zużycia jej w warunkach domowych.
  Ponadto system ma wbudowane zabezpieczenie przed zalaniem wodą. Przeciwdziała zalaniem mieszkania czy pensjonatu na wskutek pękniętego wężyka.
  Jest również wersja systemu mogąca być śmiało zainstalowana w budynkach wielorodzinnych. Dzięki wbudowanemu zabezpieczeniu przed zalaniem nie ma miejsca na katastrofę zalania nie tylko mieszkania ale całego pionu budynkowego o ile każde z mieszkań pionu wyposażony byłby a taki system.
  System jedyny w Polsce. Projekt powstał na przestrzeni października-listopada 2014r. Jest nowy, innowacyjny i jeszcze nikomu nie znany. Projekt z całą pewnością może pretendować do grona najlepszych projektów technicznych zorientowanych na ochronę środowiska. Na tą chwile nie ma jeszcze naborów do konkursów ogólnopolskich ale z chwila pojawieniu się takich informacji projekt zostanie zgłoszony.
  Premiera systemu w lutym 2015 roku . Obecnie na rynku jest AQUA contra to system zabezpieczajacy przed zalaniem. . Zainteresowanych zapraszam na strone www. wystarczy wpisac AQUA contra i pojawia sie linki

  OdpowiedzUsuń
 11. A co powiecie na całkowicie DARMOWĄ WODĘ? http://portalinstalacyjny.pl/darmowy-sposob-na-ciepla-wode-praktyki-rodem-prl/
  Ale nie koniecznie do picia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niby drobne sposoby, niewiele nas kosztujące, ale na dłuższą metę, dają nam szanse na potężne oszczędności i zdecydowanie lepszy budżet finansowy. Dlatego też warto wdrażać je w życie.

  Pozdrawiam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny poradnik. Bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak naprawdę nie zdajemy sobie do końca sprawy, jak dużą ilość wody możemy zaoszczędzić przestrzegając tych wszystkich, niby nic nieznaczących zasad.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wykorzystuję większość z tych rad, pominąłem jedynie kilka, które miałyby już charakter oszczędności rzędu 5 złotych rocznie. Uważam, że prócz tego warto kontrolować też opłaty abonamentowe za konta bankowe czy karty kredytowe, potrafimy być nieświadomi, że zjadają one setki złotych rocznie.

  OdpowiedzUsuń